Možnosti tisku

Dílna disponuje dvěma tiskařskými stroji značky Adast Zetaconte ze 70. let. Kresba je přenášena z kamene nepřímo přes gumový válec na papír (tzv. kontrapres). Díky tomuto způsobu tisku není nutné kreslit na kámen zrcadlově obráceně.

Největší kámen, na který lze tisknout má rozměr 96x66cm a největší formátu papíru, který se do stroje vejde je B1 (100x70cm). K dispozici máme tři typy papíru. Nejoblíbenější je typ Excudit (gramáž 250), mírně šamoa s jemnou strukturou. Dále pak hladký čistě bílý ofsetový papír nebo lesklý křídový. Výtvarník samozřejmě může donést vlastní papír.

Používáme vysoce kvalitní světlo stálé ofsetové barvy, většinou transparentní, aby bylo možné využít jejich soutisk. Přidáním běloby se stávají krycími a mají pastelový charakter.

Na kámen se kreslí mastnou litografickou křídou nebo tuší. Vždy je dobré kreslit cca jeden týden před tiskem samotným, aby se dostatečně vstřebala mastnota. Většinou výtvarníci kreslí přímo v prostorách dílny, po domluvě je možné si kámen odvézt domů.

Termín tisku je dobré objednat alespoň jeden měsíc předem z důvodu velké vytíženosti. Je možné domluvit tisk na obou strojích současně a tvořit tak dvě grafiky ve stejném čase. Orientačně se během jednoho dne vytisknou dvě barevné vrstvy, v závislosti na počtu kusů, který si autor stanoví sám. Obvykle se tiskne od 50 do 100 výtisků, maximálně až 250. Cena tisku se odvíjí především od počtu barevných vrstev, také však záleží na počtu výtisků a velikosti kamene. Pro bližší informace nás prosím kontaktujte.